ti elok. 26 13:19:00 2025
Jyväskylän ravirata eli Killeri perustettiin vuonna 1974. Jo seuraavana vuonna 1975 Killerillä ajettiin suomenhevosten Derby 5– vuotiaille ikäluokkahevosille.
Keskisuomalainen Derby on vakiinnuttanut vuosikymmenien aikana paikkansa johtavana suomenhevosten ikäluokkakilpailuna. Kilpailu on tuottanut monta kiintotähteä suomenhevosten tähtitaivaalle. Derby- voittajat ovat olleet ikäluokkansa suvereeneja hallitsijoita ja moni niistä on tehnyt tasokkaan avoimen sarjan kilpauran lisäksi vahvoja suorituksia myös siitoksessa.
Voittajien nimilista on pysäyttävää luettavaa. Derby-voittajia ovat muun muassa Vinkaus, Turo, K.M.Nopsa, Frans, Totemi Rok, ravikuningatar I.P. Vipotiina, Liising, Cameron, ravikuninkaat Patrik, Jokivarren Kunkku, Vitter sekä Parvelan Retu. Kuninkaitten polkua Derbyn kautta on kulkenut myös nykyinen hallitsija V.G. Voitto.
Lauantaina 30.8. kirjoitetaan jälleen suomenhevosten historiaa huipputasolla, kun kovat 5- vuotiaat tekijät ottavat mittaa toisistaan. Kenenkä nimi kirjataan lisäksi jo täyttyneeseen 50 voittajan listaan?
On paikallaan kiittää hevosten kasvattajia ja omistajia Derbyn suosion säilymisestä ja siitä, kuinka vahva asema 5-vuotiaden suomenhevosten Derbyllä tänään on.
Parasta onnea 50- vuotisjuhlan Derby-finaaliin kaikille!